Öğretmen Diyarı

Android Telefon Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuzda Güvenlik Açığı Olabilir?

Telefon kullanıcıların en büyük korkularından olan güvenlik açığı son günlerde herkesin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. 

GÜVENLİK AÇIĞI NASIL ANLAŞILIYOR?

Herkesin merak ettiği bu güvenlik açığının adı Stagefright. Peki sizin Android'li cebinizi de vurdu mu? Bunu anlamanın bir yönetim varmı? İşte Stagefright açığı ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler haberimizde..

Son zamanlarda Android üzerindeki açıklar çok sık gündeme geliyor. Ama bunlardan belki de en önemlisi, 950 milyondan fazla cihazı etkilediği söylenen Stagefright açığı. Bu açık nedeniyle hacker'lar, sadece bir multimedya mesajı göndererek cihaza erişim sağlayabiliyor. Siz mesajı açmasınız bile, hacker cihazınızdan video veya fotoğraf kaydı yapabiliyor. Bu sayede tüm bilgilerinize ulaşılabiliyor ve telefonunuzla yaptığınız her şey takip edilebiliyor.

Şu ana kadar, açık için yayınlanan yama sadece Nexus cihazlara ulaşmış durumda. Diğer üreticilerin ise, halen yama üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Peki ama sizin telefonunuz bu açıktan etkileniyor mu? Bunu anlamanın yolu, açığı ortaya çıkartan Zimperium zLabs'ın yayınladığı uygulamayı çalıştırmak. Öncelikle Google Play'den Stagefright Detector uygulamasını buradan indirin. Uygulamayı çalıştırın ve "Begin Test" seçeneğine dokunun. Eğer cihazınızın risk altında olduğunu görürseniz, yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Muhtemelen üreticiniz (eğer Nexus kullanmıyorsanız) henüz güncellemeyi yayınlamamış olacak. Bu durumda bilmediğiniz kaynaklardan gelen MMS mesajlarını açmayın. Eğer SMS uygulaması olarak Hangouts'u kullanıyorsanız, "SMS'leri otomatik olarak al" seçeneğini kapatın.

Şimdilik yapabilecekleriniz bu kadarla sınırlı. Kesin çözüm için, üreticinizin gerekli güncellemeyi yayınlamasını beklemeniz gerekecek.

 

Haberay

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol