Android Güncellemesi İle Telefonlarınız Artık Daha Güvenli

Google, işletim sistemi Android’in en güncel sürümü olan Android 5.0 Lollipop’u servis edeceği cihazlara dağıtmaya devam ediyor… Android 5.0 kullananlar ise, Hassas İçerikli Uyarılar’ın kilit ekranından kullanıcılara aktarılmasından rahatsızlar. Düşünsenize, anneniz, erkek arkadaşınız olduğunu bilmiyor, telefonunuz elindeyken erkek arkadaşınızdan size bir SMS geliyor; ve anneniz bunu, telefonunuz kilit ekranında da olsa görüyor… İşte bu nedenle bu yazımızda sizlere, kilit ekranından, hassas içerikli uyarıların kaldırılmasına ilişkin bilgilerden söz etmeye çalışacağız…

 

 

 

 

Android 5.0 kullanankar, kilit ekranında gösterilen hassas içerikli uygulamalardan oldukça rahatsız. Hele bir de telefon zaman zaman başka birilerinin eline geçiyorsa, kişisel bilgilerin, herkes tarafından görülmesi, kullanıcıların hiç de hoşuna gitmiyor. Bununla birlikte, Android 5.0, henüz sizin cihazınıza gelmediyse, muhtemelen yakında gelecektir de… Ne yapmalısınız?

 

İlk olarak telefonunuza bir ekran kilidi şifresi ayarlamalısınız. Ekran kilidi şifresi, sizin belirlediğiniz zaman zarfında telefonunuzun kullanılmaması halinde, ekranınızın kilitlenmesi, ve sizin belirlediğiniz parola; ya da PIN, veya desenin girilmemesi halinde açılamaması anlamına gelmektedir. Bunu ayarlamak için, telefonunuzun Ayarlar’ına, sonrasında da Güvenlik kısmına girmeli, buradan Ekran Kilidi’ne ulaşmalısınız. İster desen, ister parola, isterseniz bir PIN seçerek kaydetmelisiniz. Zaten bu sırada karşınıza hassas içerikli uyarıları kilit ekranından gizlemek isteyip istemediğinizi soran bir kısım çıkacaktır. Siz burada, Hassas İçerikli Uyarıları Gizle seçeneğini işaretlerseniz, E-postalarınız, SMS; ve Dropbox gibi uyarılarınızın kilit ekranına düşmesi engellenmiş olacaktır. Ancak isterseniz bunu seçmeyebilirsiniz.

 

Eğer kendiniz, hassas içerikli uyarıların gizlenmesini ayarlamak isterseniz yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekildedir: Telefonunuzun menüsünden Ayarlar’a, sonrasında da Ses Ve Uyarılar’a gitmelisiniz. Ardından Uyarılar’a ulaşmalı; ve Cihaz Kilitliyken kısmına gitmelisiniz. Burada, Hassas İçerikli Uyarıları Gizle, ya da Kilit Ekranı Uyarılarını Kapat seçeneklerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

 

Eğer bunu da beğenmediyseniz şunu yapabilirsiniz: Telefonunuzun menüsünden Ayarlar’a gider, buradan, Ses Ve Uyarılar’a gidersiniz. Sonrasında da Uygulama Uyarıları’na giderek istediğiniz uygulamalardaki Hassas anahtarını açabilir, ya da kapatabilirsiniz… Böylece artık kilit ekranında, hassas içerikli uyarılarınız, istemediğiniz kişiler tarafından görülmeyecektir…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim