Öğretmen Diyarı

Akıllı telefonunuz 15 dakikada şarj olacak!

Telefonlarımızın en zayıf halkalarının başında, çabucak tükenebilen pilleri geliyor. Üstelik onları  şarj etmek de her zaman kısa sürmeyebiliyor. Yeni bir raporun iddiasına göre ise sadece bir yazılımla  şarj süresini saatlerden dakikalara indirgemek mümkün. 

Technology Review'un raporuna göre Qnovo adındaki bir şirket,  şarj sırasında pile akan enerjiyi devamlı olarak izleyen ve ayarlayan bir yazılım geliştiriyor. Bu sayede pilin hem daha hızlı  şarj olmasının önü açılıyor, hem de ömrü uzuyor. Qnovo, geliştirdiği teknolojiyi şöyle anlatıyor:

 

"Qnovo'nun teknolojisiyle donatılmış bir telefon adaptöre bağlandığında yazılım, telefonun piline bir sinyal gönderir. Pilden geri gelen voltaj cevabı, sıcaklık, geçmişte nasıl  şarj edildiği gibi pilin durumuna ait bilgiler içerir. Qnovo, bu sayede pilin adaptörden ne kadar veri çekebileceğini belirleyebiliyor. Bunun anlamı, degradasyonun minimuma indirilerek mümkün olan en hızlı şarjın yapılabilmesidir."

 

Normalde pile sağlanan gücü artırmak ona hasar verse de şimdilik iPhone'ları destekleyen Qnovo'nun teknolojisi, bunu kontrollü olarak yapıp kontrolleri sürekli olarak devam ettiriyor. Sonuç olarak normalde 15 dakika şarjla 1.5 saatlik konuşma süresi sunan bir telefon, Qnovo'nun şarjıyla 6 saat konuşma süresi sunabiliyor.

 

Qnovo, teknolojinin önümüzdeki sene bazı telefonlarda ortaya çıkacağını söylüyor. Ancak hangi firmaların teknolojiyle ilgili olduğu şimdilik bilinmiyor.
 
(teknolojioku)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim