Öğretmen Diyarı

Akıllı Telefonlarımıza Neler Zarar Verir?

Akıllı Telefonlarımıza Neler Zarar Verir

Hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz akıllı telefonlarımızın başına bazen kötü işlemler yada kötü kullanı sonucu performans kaybı gibi durumlar çok sık rastlanmaktadır. Yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımızı korumak için yaptığımız yanlışları öğrenmemiz gerekir.

Akıllı Telefon Düşmanı İşlemler

İlk önce şunu bilmek lazım. Çok oyun yüklemek ve gereksiz uygulamalar yüklemek telefonlarımızın işletim sistemlerini zamanla yormaktadır. Çünkü uygulamaları silseniz bile telefonların hafızalarında mutlaka silinmeyen dosyalar kalır bunlar bir müddet sonra sistemin yavaşlamasına neden olacaktır. Bazı temizleme programları bu işlemleri yaptığı bilinmektedir. Ama bunun için bile bir uygulama yüklemek ne kadar mantıklı.

Telefonlarda aşırı oyun oynamak demek RAM parçasını sürekli olarak kullanmak demektedir. Her ne kadar bu parçalar uzun ömürlü parçalar olsada zamanda RAM bellek özelliklerinde azalmalar olmaktadır. Çok oyun oynanan telefonun ısınması çok olacağı için zamanla diğer parçaların çalışmasınıda olumsuz etkiler oluşturabilir. Firmalar CPU ve RAM'lerin çok kullanma yada uzun süreli kullanma sonunda zarar görmeyeceklerini iddaa ederler. Bu doğru olabilir o parçalar zarar görmez fakat onlar diğer parçalara zarar verebilirler. 

Örneğin Bir Teknoloji mağazasının teknik sorumlusunun internette yaptığı açıklamada. Bazı modellerde telefonun çok ısınması sonucu kameralarda bozulmalar olduğunu açıklamıştı.

Kaynağına güvenmediğimiz sitelerden dosyalar indirmek ve uygulamalar yüklemek. Reklam pazarının bu kadar büyük olduğu bir sanal dünyada kaynağına güvenmediğiniz sitelerden indirdiğiniz dosyalar size zararlar verebilirler. 

Elektronik cihazların birbiri ile etkileşimi bazen sorunlar oluşturmaktadır. Firmalar bunları inkar etmektedir. Bir çok telefonun yanyana çalışması birbirleri ile olan etkileşimi arttıracağı için zarar verdiğini savunan teknolojik makalelerde bulunmaktadır.

Yasaklı sitelere veya erişkin sitelere girmek. Bu tür içerikleri olan siteler akıllı telefonlarınız için her zaman büyük riskler barındırmaktadır. Tamamen reklam üzerine düzenlenen bu siteler sizlerin hata yapmasını kollamaktadır. Yanlışlık yönlendirilmiş bir bağlantıya tıklamanız telefonunuza bir dosya indirmenize ve zarar görmenize olanak sağlayacaktır.

Akıllı telefon adına aldanım telefonlarımızı denetimsiz kullanmak bizlere her zaman verecektir.

Yazan: Taner ŞAŞMAZ | Mysubh.com Editör Sorumlusu

Kaynak: Mysubh.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol