Öğretmen Diyarı

Akıllı telefonlar taksit yasağı dinlemedi

Kredi kartına taksit sınırlandırmasının ardından ülke genelinde düşeceği öngörülen akıllı telefon satışları, senetli satış yapan mağazalar ya da bankaların özel düzenlediği bireysel tüketici kartlarıyla bertaraf edildi. Satışlarda aslan payını GSM operatörleri alırken, tekno marketlerde ise geçen yılın aynı dönemlerine yüzde 18'lik bir düşüş var.

 

Önlemler işe yaramadı

 

Gold Teknoloji Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, ülke genelinde 2013 yılında ayda ortalama 750 bin adet akıllı telefon satılırken, bu sayının 1 Şubat 2014'ten sonra 755 bine çıktığını söyledi. Bunun ise sadece 158 bin adedi teknoloji marketlerinde satıldığına dikkat çeken Erdemir "Taksit sınırlandırmasından sonra teknoloji marketlerinin kaybettiği pazar, GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu.

 

Sektör dengeye oturdu

 

Kredi kartı düzenlemesiyle telefon satışlarının düşürülmesi planlanıyordu ancak bu önlemin hiçbir işe yaramadığını satış rakamları ortaya koyuyor.Olan teknomarketlere oldu" diye konuştu. Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman da şubatta, talebin öne çekilmesi, taksit uygulaması, ekonomideki görünümün tüketiciye güven vermemesi nedeniyle, durgunluk olduğunu ifade etti. Oyman şunları söyledi:

 

"Martta, sektör dengeye oturmaya başladı. Tüketici güveni de arttı. Nisanda 300'üncü mağazamızı açtık ve 5 gün boyunca kampanyalar yaptık. Mayısta anneler günü, haziranda Babalar Günü, karne dönemi ve dünya kupasının olumlu etkilerini yaşadık."

 

 

Şartlar eşit olmalı

Mart ayı satış rakamları ile birlikte, yaşanılan bu duraklamanın yavaş yavaş atlatıldığını söyleyen Marcus Tengler, "Tüketici nezdinde artık bu durumun kabullenildiğini ve normalleşme sürecine girildiğini görmekteyiz.Telekom sektöründe kontratlı satışlı hat ile birlikte 24 aya varan taksit uygulaması mevcut. Biz düzenleyicilerin tarafları kucaklayıcı bir çözüm bulacağını düşünüyoruz"açıklamasında bulundu.

Teknokredi çok etkili

ING Bank işbirliği ile başlattıkları Teknokredi uygulamasıyla masrafsız, sigortasız, komisyonsuz ihtiyaç kredisi imkanı sağladığına da dikkat çeken Necil Oyman "Teknokredi ile 750 liradan 15 bin liraya kadar 36 ay vade ile müşterilerimiz teknoloji giderlerini taksitlendirme imkanına sahip oldu" açıklamasında bulundu.

Kredi köşeleri açık

Media Saturn Türkiye Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Marcus Tengler ise yeni dönemde anında kredi vermek için bankalar ile anlaşarak mağazalarında "Kredi Köşeleri" açtıklarını ve çok uygun faizli krediler vermeye başladıklarını anlattı.

MURAT GÜLDEREN

\"Bugün\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol