Öğretmen Diyarı

Aileleri sevindirecek haber!

Apple'ın, çocukları rıza dışı uygulama mağazasından (App Store) alışveriş yapan müşterilerine geri ödeme yapacağı belirtildi.
Apple, uygulama mağazasının şifre girişi ile yapılan alışverişler sonrasında yeniden şifre girmeden alışverişe izin veren 15 dakikalık süre içinde, çocukları rıza dışı uygulama indiren müşterilerine 32,5 milyon dolardan fazla geri ödemeyi kabul etti.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Apple arasında yapılan anlaşmaya göre, mağdur müşterilerin faturaları yeniden düzenlenecek. Apple ayrıca, uygulama mağazasının sisteminde mart ayına kadar gerekli geliştirmeleri yapacak.
Söz konusu uygulamanın mağduru olduğunu düşünenlerin Apple ile irtibat kurmaları istenirken, yapılacak başvuruların 32,5 milyon doları bulmaması durumunda şirket aradaki farkı FTC'ye ödeyecek.

Bazı aileler çocuklarının rızaları dışında alışveriş yaptıkları gerekçesiyle para iadesi talebinde bulunmuştu. İşte o şikayetlerden bazıları: 

“Alıcı 5 yaşındaki oğlum oldu”

Oğlum için bir kereliğine satın aldığım Angry Birds oyunu bana çok pahalıya patladı. Firma şifre sormadan her seferinde oyun sattı, alıcı ise beş yaşındaki oğlum oldu. Tüm tahsilat kredi kartımdan bana sorulmaksızın yapıldı. 10 dakika içinde ipadle oyun oynayan oğlum bilinçsizce satın alma yapmış. Bu oyunların çocuk oyunu olduğu ve mutlaka anne ya da babanın kredi kartı ile işlem yapıldığı düşünülünce satışta bazı ön uygulamaların olması zorunludur.

Hatanın Apple firması tarafından düzeltilmesini, benim onayım dışındaki tüm ödemelerin iadesinin yapılmasını istiyorum.

“6 yaşında bilmeden oyun almış”

“İpad üzerinden kredi kartımla Apple Store'dan 1 adet oyun satın aldım oğluma. Kredi kartımı sisteme girdim 1 hafta sonra oğlum benden habersiz iki değişik tarihte 144,28 TL'lik oyun satın almış. 

Kendisi 6 yaşında ve bilmeden bu oyunları satın almış. Bu oyun bedelleri kredi kartından çekilirken bana cep telefonu veya herhangi bir yolla uyarı gelmedi. Ipad'imin bu özelliği kesinlikle bir güvenlik açığıdır. Böyle bir hakkı bulunamaz , her çekim yapılışında bana uyarı vermesi gerekmektedir."

6 yaşında bir çocuk bile istediği gibi buradan alışveriş yapamaz. Bu ücretin hesabıma iade edilmesi gerekir. Buradan sonuç alamazsam kanuni hakkımı kullanacağım”

 

Kaynak: sikayethaber.com

Anahtar Kelimeler:
aileleri sevindirecek haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim