Öğretmen Diyarı

5 Maddede Hayatınızı Hızlandıracak Kısayol Tuşları

 

Öncelikle hepimizin klavyede yer almasına anlam veremediğimiz windows tuşu, ctrl, shift tuşları hayatımızı daha da kolay hale getirmek için tasarlanmış vaziyettedir aslında. Ancak çoğumuz fare kullanarak bilgisayarda işlerimizi yapıp, internette gezdiğimiz için klavyede ne denli hızlanabilirsiniz saatlerce sürecek işlemi klavye yardımıyla ne kadar hızlandırabilirsiniz birlikte göreceğiz. İşte o hayatınızı kolaylaştıracak kısayol tuşlarını anlatmaya başlıyoruz. Hazır olun. Korkmayın size alt f4 ten bahsetmeyeceğiz ya da ctrl c ctrl v’ den. Dediğimiz gibi; gerçekten hızlandıracak olan kısayol tuşlarından bahsediyoruz.

  • Windows + Rakam tuşları (Görev Çubuğundaki simgelerle etkileşime geçin !)

Klavyenizin QWERT tuşlarının hemen üzerinde bulunan rakamlar çok işinize yarayacak işler gerçekleştirmekte. Windows tuşuna basarak bu rakamlardan herhangi birisine bastığınızda başlat menüsünden itibaren görev çubuğunda dizilen programları sırasıyla teker teker açabilirsiniz. Örneğin görev çubuğunuzda sırasıyla 1 Chrome 2 Belgelerim 3 Winamp 4 Gom Player var…Windows tuşuna basılı tutarak 1′ e bastığınızda Chrome açılacaktır. Ardından yine Windows tuşuna basılı tutup 3′ e bastığınızda Winamp Açılacaktır. Böylelikle fareyi kullanmadan direk olarak kısayol tuşlarıyla programlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

  • CTRL + Rakam Tuşları (Chrome Mozilla IE Sekmelerde Seke Seke Gezin !)

Diyelim ki google chrome kullanıyorsunuz, ve önünüzde 6 tane sekme açık; CTRL’ ye basılı tutarak 1′e bastığınızda ilk sekme açılır, hemen ardından yine CTRL’ ye basılı tutup 4′ e bastığınızda ise 4. sekmeye geçersiniz anında. Bu kısayol tuşlarıyla 9 sekmeye kadar kolaylıkla seke seke gezinebilirsiniz. Bir ceylan misali.

  • CTRL + TAB ve CTRL+SHIFT+TAB Kardeşliği (Bir önceki bir sonraki sekmeye geçişi hızlandıralım !)

Diyelim ki yine google chrome kullanıyorsunuz, önünüzde bir sürü sekme açık yine. ve bir sonraki sekmeye geçmek için sağ elinizi fareye götürmek zorundasınız (çok zaman alır biliyoruz.) ancak kolayı ve daha hızlı yöntemi varCTRL’ ye basılı tutup TAB tuşuna bastığınızda hop bir sonraki sekmedesiniz. Peki ya geri gelmek istersek ? yani bir önceki sekmeye geçmek istersek ? İşte o zaman da devreye CTRL ye basıp Shift’ e basıp ardından Tab Tuşuna basmak giriyor ve anında bir önceki sekmedesiniz.

  • CTRL + T ve CTRL+SHIFT+T (Yanlışlıkla kapatılan sekmenin dramı)

Diyelim ki yine ve yine nedense google chrome kullanıyorsunuz, önünüzde bir sürü sekme açık yine ve yeni bir sekme açıp anında bir şeyler aramak istiyor ya da bir yere gitmek istiyorsunuz. Ancak google chrome’ da en son sekmenin ucundaki + butonuna fareyi denkleştirmek kadar zulüm bir şey yoktur şu dünyada. O yüzden ne yapıyoruz ? CTRL’ ye basılı tutup T’ ye basıyoruz. ve yeni sekmemiz hazır! dilediğiniz kadar sekmeyi bu şekilde açabilirsiniz. Bir diğer konu ise Yanlışlıkla Kapatılan Sekmeyi Açmak’ tır. yanlışlıkla bir sekme kapattınız ya da bir kaç dakika önce kapattığınız sekmeyi tekrar getirmek istiyorsunuz. İşte bunun da çözümü CTRL ye basılı tutup SHIFT’ e basıp T ‘ ye basmaktır. Anında eski sekmeniz ya da sekmeleriniz önünüze bir halı gibi serilecek ve tüh ya kapattım sekmeyi demekten kurtulacaksınız.

  • Mouse Orta Tuşuna Basın Artık (Yalnızca Scroll işine yaramaz)

Farenizin orta tuşu bir çok özelliği barındırır. Örneğin Facebook’ ta geziyorsunuz ana sayfada bir şey gördünüz ve yeni sekmede açmak istiyorsunuz. Direk olarak linkin üzerine gelin ve mouse’ un orta yuvarlak tuşuyla basın, yeni sekmede açılacaktır. Bu tuşun bir diğer özelliği ise ; Var olan bir sekmeyi kapatmak için çarpı tuşunu iki saat aramak yerine direk sekmenin üzerine gelip bastığınızda (çarpının olduğu bölüm yani) o sekmeyi kapatmasıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim