Öğretmen Diyarı

2 köy yumurtası karşılığında sinemayla tanıştılar

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Anadolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Ergün Eren Uluğ tarafından uygulamaya konulan köy yumurtası projesi, ilginç görüntülere sahne oldu. Kozlu ilçesine bağlı Uzungüney köyünden ve civar köylerden taşımalı eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencileri, kümeste besledikleri tavuklardan 2’şer adet yumurta topladı. Topladıkları 200 adet yumurtayı okula getiren 100 öğrenci, okul idaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen otobüslerle Zonguldak merkezdeki sinema salonuna götürüldü. Yolculuk sırasında yumurtaları bir kutuya koyan öğrenciler, 2 köy yumurtası karşılığında sinema salonuna alındı.

Yumurta sayesinde hayatlarında ilk kez sinema izleyecek olmanın heyecanını yaşayan küçükler, "Köy yumurtalarıyla sinemaya geldiğim için öğretmenim ve müdürlerime çok teşekkür ederim. Hepimiz evlerimizin yanındaki kümeslerden yumurta alıp geldik. Yumurtaları öğretmenimize verdik ve buraya geldik. Çok güzel oldu." dedi. Gazetecilerin, 'Yumurtaları kümesten mi evden mi getirdiniz?' şeklindeki sorusuna, "Kümesten getirdik" demesi, gülüşmelere neden oldu. Okul temsilcisi Ceyda Çelebi, "Köyde herkesin tavukları olduğu gibi bizim de tavuklarımız var. Tavuklardan yumurtayı aldık, taze taze okula getirip müdürümüze teslim ettik. Bu yumurtalar diğer köylerdeki arkadaşlarımıza gidecek." diye konuştu.

Proje koordinatörü Uluğ’u tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, "Ben de bu çocuklar kadar sevinçliyim. Çünkü ilkokul günlerime döndüm. İlk sinemaya 5. sınıftayken gitmiştik. Öğretmenimiz sattığımız yumurta paralarıyla sinemaya götürmüştü. Bu çocuklar buralara gelerek sosyalleşmenin ne olduğunu görecekler. Sosyal sorumluluk adı altında yaptığımız bu proje şu anda Sabancı Vakfı tarafından eğitimde farkındalık yaratan örnek proje seçildi. Örnek olan öğretmenimize teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Anadolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Ergün Eren Uluğ, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Köy yumurtası sinemalarda projesi ile Kozlu ilçemize bağlı köylerde okuyan ve daha önce hiç sinemaya gitmemiş olan çocukları, 2 köy yumurtası karşılığında sinemaya getirdik. Topladığımız yumurtaları ise 'Sağlık ana obeziteye karşı' isimli başka bir projemiz için başka ilçemizdeki çocuklara sabah beslenme saatinde ikram edeceğiz. Bu projenin yapılmasındaki amaç, çocuklarımızı sosyal ve kültürel yönden gelişimi için sinemaya getirmek, şehir merkezine indirmek ve alışveriş merkezini gezdirerek hoş bir vakit geçirmesini sağlamaktır. Aynı zamanda köyde yaşayan çocukları köy tavukçuluğu ve yumurtacılığıyla birlikte bir nebze de olsa üretime teşvik etmektir."

Programda 100 öğrenci, çocuklar için gösterime giren animasyon türündeki bir filmi izlerken, başka köylerden gelen maddi durumu yetersiz 100 öğrenci ise köy yumurtalarıyla kahvaltı yaptı. 

habermonitör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim