Öğretmenler Günü Konuşma Metni

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım Sevgili Öğrenciler;
 Yalnızca mesleki kimliğimiz  değil yaşam tarzımıza dönüşmüş öğretmenlik mesleğinin yılda bir kez de olsa hatırlanmasının  mutluluğu ile buradayız..

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa nasıl can verirse kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma.

 Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir…Her öğrencisi umut çiçeğidir ülkesinin geleceğine ektiği…Belki hepsi birer doktor,mühendis ,öğretmen olamayacak ama iyi bir anne ,şefkatli bir baba, vefalı bir dost,yardımsever bir vatandaş, vatanını milletini sevip ona hizmet edecek birer birey olacaktır.Canına can katan bu idealdir.

Hasta olduğunda bile ders anlatmaya çalışmasına,  başını yastığa huzurlu koymasına neden…..

Evini ,ailesini okula taşıyamaz ama her bir öğrencisini ,bugün okula gelmeyen Aslı’yı , düşüp ayağını inciten Yunus Emre’yi, minicik eller ile ona resim yapan Ahmet’i yüreği ve düşünceleri ile evine taşır öğretmen…………

O alkışlamak için yapmaz görevini ilerde alkışlayacağı öğrencileri vardır çünkü…

 

 Yurdun çeşitli yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden. İstiklâl Marşımızı yavrularına ezberleten. Çocuklarını hayata hazırlayan öğretmenlerimizi de unutmayalım. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Oktay Bey' dir, Emek Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır: Öğretmen….

Sevgili öğrenciler,

Biliniz ki sizlerde öğretmenleriniz gibi eğitim sisteminin vazgeçilmez birer unsurlarısınız. Her şey sizler için.Sizler bizim geleceğimiz , güzel günler için umudumuzsunuz. İşte bu yüzden, her biriniz bizler için son derece önemlisiniz.Bizim için en büyük mutluluk sizleri en güzel şekilde yetiştirip vatanımıza ve milletimize faydalı kişiler olarak görmektir. Sizler de hem kendinize hem de sizleri yetiştiren öğretmenlerinize karşı sorumlu olduğunuzu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız. Ben inanıyorum ki, hepiniz öğretmenlerinizin verdiği emekleri boşa çıkarmayacak ve yalnızca bizim için değil ülkemiz için birer gurur kaynağı olacaksınız.

Bu vesileyle, vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk’ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum.


haber kaynağı:eğitimhane.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim