Öğretmen Diyarı

Berat Kandili namazı kaç rekat kılınır duası nasıl?

Berat kandilinde kılınan iki tür namaz vardır. Biri 100 rekatlık Fatiha suresi okunarak kılınan 'Hayır Namazı' ismi ile anılan Berat Namazıdır. Diğeri ise Peygamberimiz Hazreti Muhammed tarafından kılınan 2 rekatlık bir namazdır.


Peki Berat Kandili namazına nasıl niyet edilir, hangi dualar okunur, kandil namazı ne zaman hangi vakitte kılınmaladır, 100 rekat namaz nasıl kılınır işte kandil namazı hakkındaki tüm bilgiler.


Berat Kandili namazının faziletleri şehitlik mertebesine eşdeğer, 100 rekatlık Berat kandili namazı kılan kişi o yıl içinde ölürse en yüksek mertebeye nail olur.


BERAT KANDİLİ NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?


Berat Kandili gecesi önemi sebebiyle duayla ve ibadetle geçirilmelidir. Berat Kandili namazı 100 rekat olduğu için o gece tamamlanmazsa ertesi güne de kalabiliyor. Bu namazı kılmak için akşam namazından sonra başlanması tavsiye ediliyor.  


BERAT KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKATTIR?


İslam alimlerine göre Berat Gecesi'nde kaza namazı borcu varsa iki rekât kaza namazı kılmanın sevabı, ömür boyu kılınacak nâfile namazların sevabından fazladır.


Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr [Hayır Namazı] denir. Bu namaz yüz rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır.


BERAT KANDİLİ NAMAZI NASIL HANGİ DUAYLA KILINIR?


Berat Kandili Gecesinde kılınan 100 rekatlık namaz var. 100 rekatlık bu namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine nâil olur. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir;


"Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle"


BERAT NAMAZININ KILINIŞI


- 2 rekatta bir selam vererek kılınır.


- Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.


- İlk rekatlarda Fatiha’dan önce Sübhaneke okunur.


- Fatiha’da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhanake’de Besmele çekilmez.


- Namazın tamamını peşpeşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.


- Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED BERAT NAMAZINI NASIL KILARDI?


Peygamberimizin Berat gecesinde kıldığı namaz hakkında Hz. Aişe validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.


-"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende


-"En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:


-"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?


-"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:


"Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."


Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince, şöyle buyurdu:


"Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret."


PEYGAMBERİMİZİN KANDİL NAMAZININ KILINIŞI NASIL?


Berat gecesi Hazreti Muhammed'in kıldığı 2 rekatlık Berat Kandili namazının kılınışı şöyledir;


-Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir.


-Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir.


-Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.


-İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur.


-İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. -Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...


BERAT NAMAZINDAN SONRA NE YAPILIR?


Allâhü Teâlâ'nın "Hû" ism-i şerîfinin ebced hesabına göre değeri 11'dir. Resûlullâh Efendimiz'in isimlerinden "Tâhâ"nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için aşağıdaki 11 şey 14 kere okunur.


Bunlar;


1.İstiğfar:


2.Salevat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)


3.Fatiha-i Şerife


4.Ayet'ül-Kürsî


5.Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)


6. 14 kere Yâsîn, Yâsîn … dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.(Yâsîn-i Şerîf'te 7 zahiri, 7 batini "Mübîn" vardır. Böylece o da 14 olur.)


7.İhlas-ı Şerif


8.Felak Sûresi


9.Nâs Sûresi


10. "Sübhânallâhi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l- azîm." duası 14 kere.


11.Salevat-ı Şerife 14 kere okunur ve dua edilir.(Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed). Salat-ı Münciye okumak daha efdaldir.


BERAT KANDİLİ DUASIBerat Kandili gecesinde edilebilecek kıymetli dualar var. O Berat Kandili duaları da şöyle;


"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."


Anlamı:"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim