Öğretmen Diyarı

Aşure Günü Yapılacak İbadetler Nelerdir?


İslamiyet tarihinde yer almış çok özel olayların ve mucizelerin yaşandığı bir ay içindeyiz. Tüm bu ayın en önemli günü de yarın itibariyle başlıyor. Muharrem ayının 10. günü olarak bilinen aşure günü, bu sene 23 Ekim Cuma gününe denk geliyor. Bu özel günün anlam ve önemi ile ilgili pek çok bilgi bulunmakta. Birçok peygambere mucizelerin indiği bu özel günde aşure yapılmasının sebebi ise Nuh Tufanı'na dayanıyor. Hz. Nuh'un gemisinde yeterince yiyecek kalmadığı için ellerinde kalan son bakliyat ve meyveleri birleştirerek yaptıkları bu yiyecek günün simgesi haline geldiği söylenmektedir. Muharrem ayının en önemli günü olan aşure günü yapılacak ibadetler sene boyunca bereket getiriyor.

AŞURE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER
Dinimizce bütün ibadetlerin yerine getirilmesinde en büyük kaynak Hz. Muhammed'in sünnetleri olarak gösterilir. Muharrem ayında Hz. Muhammed'in ne gibi ibadetler yaptığını, oruç tutup tutmadığını ve sünnet ile ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Bereket ayı olarak da adlandırılan Muharrem ayının en bereketli günü olan aşure gününde eve ufak tefek de olsa erzak alındığında o evde bir sene boyunca bereket olacağına inanılır. Aşure günü yapılacak ibadetler arasında selam vermek ve fakir fukaraya yardım etmek de çok önemlidir. 

1) Aşure Gününde on defa şu dua okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş"

2) Aşure gününün kuşluk vaktinde, sadece bu güne özel olarak 2 rekatlik bir namaz kılınır. Aşure namazı nasıl kılınır derseniz; kılınacak namazda 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Kılınan bu namazın ardından 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn" denir. 

3) Öğlen ile ikindi arasında 4 rekatlik bir namaz daha kılınır. Bu namazın da her rekatinde 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Namazdan sonra 70 adet istiğfar-ı şerif, 70 adet salavat-ı şerife ve 70 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur. Hz. Muhammed'in ümmedi ve kendisi için dua edilir.

AŞURE GÜNÜNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu yayımladığı köşe yazısında anlatıyor;

"... 'Haram aylar' olarak adlandırılan aylar dört aydır. İslam'dan önce de Araplar bu dört ayı kutsal bilir ve bu aylarda savaşmazlardı. Bu ayları kutsal sayarlardı. Bu aylar Zilkade, Zilhicce (hac ayı), Recep ve Muharrem aylarıdır. İçinde bulunduğumuz bu ayda -Muharrem'de- oruç tutmak Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir.

Efendimiz şöyle buyuruyor:
"Ramazan ayından sonra en faziletli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur. Muharrem Şehrullahtır (Allah'ın ayıdır). Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır (Müslim, Siyam, 202).
Hz. Peygamber (s.a.v.) Medine'ye geldiğinde, Ramazan orucu farz kılınmadan önce arkadaşlarına Muharrem orucunu tutmalarını tavsiye etmiştir. Ramazan orucunu emreden ayetler geldikten sonra ise şöyle buyurmuştur:
"Muharrem ayının onuncu günü (aşure günü) Allah'ın günlerinden bir gündür. Artık isteyen o günde oruç tutar, dileyen de tutmaz." (Müslim, Siyam, 117) Böylece Muharrem ayının onuncu günü oruç tutmayı isteğe bırakmıştır.
Hz. Peygamber'in (s.a.v.) 'aşure' günü orucu ile ilgili talimatı ise şöyledir: "Aşureden önceki gün, aşure günü ve aşureden sonraki gün oruç tutunuz."

 


Kaynak: Ajans Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim