Öğretmen Diyarı

5 EKIM: DÜNYA ÖGRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 Bu belge ögretmenlerin sadece okul içinde degil, toplum içinde de yerine getirdikleri islevlerin tasidigi önemi, uluslararasi düzeyde belgeleyen, ögretmenlerin tüm sorunlarini ele alan ve durumlarini tüm ayrintilari ile düzenleyen bir belgedir, Dünya Ögretmenler Günü ögretmenlerin dünya çocuklari için daha iyi bir gelecek saglamada ögretmenlerin rolünün anlasilmasinda toplumun dikkatinin çekilmesi firsatini saglamaktadir. Ayni zamandan devletlerin egitime daha fazla pay ayirmasini ve egitimin önemini vurgulamayi saglamayi amaçlamaktadir. 2006 Dünya Ögretmenler Gününün ana temasi DAHA KALITELI ÖGRETMEN DAHA KALITELI EGITIMDIR.

Ülkemizde de egitime ve gelecegimizi sekillendirecek ögretmenlere gereken önem verilmeli, egitime, bilime, arastirmaya ve teknolojiye her asamada gerekli pay ayrilmalidir. Egitime ve egiticiye yapilan yatirim çok önemlidir. Kaliteli egitim kaliteli ögretmenler ile saglanabilir. Zengin toplumlar kaliteli egitimi ancak kendi içinde kaliteli ögretmenleri varsa verebilirler. Suudi Arabistan bugün çok zengindir ama kaliteli egitim verememektedir. Para her seyi satin alsa da Kaliteli ögretmenlerden yoksun toplumlarin gelecegi karanliktir ve baska uluslarin kölesi olmaya mahkûmdur. Düsünmeyen, arastirmayan, incelemeyen, bulus yapamayan gelismis ülkeleri izlemeye çalisan taklitçi ve tercümeci toplumlar asla gelisemez.

Basin, medya, sivil toplum örgütleri ve ögretmenlerin kisisel taleplerine bakildiginda ögretmenlerin layik olduklari sayginlik ve yerde olmadiklari gerçegi ortaya çikmaktadir. Düsük ücretler nedeniyle ek is yapan ögretmenler yasayabilmek için meslegin sayginligini düsürmekte, kendisini gelistirmek için meslek içi egitim alamamakta, görevlerini iyi yapan basarili ögretmenlerin ödüllendirilmedigi gibi, görevini tam yapmayan ögretmenlerin mükâfatlandirilmasi kirginliklari/küskünlükleri artirmaktadir. Kendilerinin bilgi görgü ve tecrübelerinin artmasi için yurt disi hareketlilikleri sübvanse edilmelidir. Ögretmenler Ögretmenler Gününde ögrencilerinden hediye bekler duruma gelmistir. Aslinda ögretmen basarili/nitelikli ögrencilerine burs bulan/saglayan statüde olmalidir.

— Ögretmenlerin bilgisayar ve internet kullanimi özendirilmelidir.
— Atama ve yükseltmelerde torpil ve siyaset olmamalidir. Objektif kriterler uygulanmalidir.
— Ögretmen evleri kagit/tavla oynanan ve içki içilen yer olmaktan çikip ögretmenlerin moral, pedagojik formasyon aldigi, mesleki yayinlarin okundugu/tartisildigi çagdas ve laik yapida olmalidir.
— Ögretmen az sey verip çok not dagitan degil, çok sey ögreten, egitim ve ögretimi ciddiye alan, disiplinli ve ögrencilerin örnek alacagi bilgi, görgü ve tecrübeye sahip olmalidir.
— Ögretmenler egitimin ciddiyetini algilayip, elbirligi ile ekip çalismasina açik halde, siyasi, etnik, yöre, cinsiyet, zengin-fakir, din, mezhep ayrimi yapmaksizin görevini en iyi sekilde yapmalidir.

Egitim hakki toplum için en temel insan haklarindan biri olup toplumun tüm üyelerine ayrim yapilmaksizin Devlet tarafindan ücretsiz saglanmalidir. Uluslararasi Egitim Birligi (Dünya Egitim Sendikalari Federasyonu) anaokulundan Üniversite ögretim üyelerine kadar 161 ülkede 338 üye organizasyona bagli 29 milyon egitim personeli adina KALITELI EGITIM IÇIN KALITELI ÖGRETMENLERIN misyonu su SÖZLERLE açiklamaktadir.

"BIZ, DÜNYA ÖGRETMENLERI,

Dünya çapindaki egitim otoritelerinin,1966 Ögretmenlerin Durum Tavsiyeleri ve 1997 Yüksek Ögretim Personelinin Durum Tavsiyelerini ögretmenlerin çalisma kosullari ve ögrencilerin ögrenme ortamlarini gerekli standartlara getirmek için uygulayacagini beklemekteyiz.

Her çocugun serbest, kaliteli, devletçe finanse edilen egitim hakkini tüm dünyada garanti edilmesini talep etmekteyiz.

Hükümetler arasi organizasyonlarin ve onlarin üye kurumlarinin herkes için egitim ve egitimin bir mal olmayip kamu hizmeti oldugunu ifade eden UNESCO Milenyum Gelisme Amaçlarini basarmak için taahhütlerini yerine getirmeye zorlayacagiz.

Devletlere gelecek nesillerin ihtiyacini karsilamak ve uluslar arasi yardim kurumlarinin bu konuya tam destek vermesi için yeterli miktarda kaliteli ögretmen yetistirme planlarini hatirlatacagiz.

Tüm seviyelerde ve her ulusun yapici sosyal diyalog pratiginin gelismesi ve karar vermede profesyonel katilimci olmasi için kaliteli egitim tartismalarinda ögretmenlerin ve sendikalarinin dinlenmesi ve seslerinin duyulmasi için daha yüksek makamlardan isteklerde bulunacagiz.

Dünyadaki tüm çocuklarin daha iyi kaliteli egitimi alabilmeleri için yüksek derecede profesyonelce çalismayi taahhüt ederiz.

Kaliteli egitimin yüksek nitelikli egitim almis, meslek içi egitimden geçen, pedagojik yollari kullanan kaliteli ögretmenler tarafindan verilecegine inanilmaktayiz.

Hükümetleri egitim standartlarini isyerlerinde uygulamada kadinlar için esit ödeme ve esit haklar vermedeki sözlerini yerine getirmeye zorlayacagiz.

Dünya ögretmenlerinin tüm çocuklarin kaliteli egitimini saglamada basarili olabilmesi için ulusal, bölgesel ve dünya toplumlarinin tam destegi sarttir. "

Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de gelecegimizin garantisi ve en önemli yatirimi olan genç nesilleri sekillendirecek kutsal ögretmenlerimizin Dünyadaki gelismis birçok ülkede oldugu gibi gereken ilgi, alaka, saygi, ücret, is yükü, sosyal haklar, saglik güvencesi, esit degerlendirme, is güvenligi ve ise giriste/alinista adalete sahip olmasi onlarin en dogal hakki olarak görmemiz gerekmektedir.

DÜNYANIN BIR ÇOK ÜLKESINDE EGITIME YAPILAN YATIRIM UZUN VADEDE EN ÖNEMLI YATIRIMDIR. GELECEK NESILLERE BIRAKABILECEGIMIZ EN IYI MIRAS IYI ve NITELIKLI BIR EGITIM SISTEMI VE IYI YETISMIS NESILLER OLMALIDIR.

NOT: 24 Kasim, yerli ögretmenler günüdür. 1981 yilindan beri (Atatürk’ün 100. dogum yildönümü ve basögretmen oldugu gün” 24 Kasim ülkemizde ögretmenler günü olarak kutlanmaktadir. 5 Ekim UNESCO tarafindan Dünya Ögretmenler Günü ilan edilmistir.

Ögretmen, köyünde, kentinde, ülkenin her yerinde bin bir yokluk ve yoksulluk içinde, kimi zaman cani pahasina görev yapan kisidir. 1984 ile 1996 arasinda 152 ögretmen terör yüzünden yasamini yitirdi. Bilgi ve teknoloji ne denli gelisirse gelissin ögretmenin yeri doldurulamaz. Bir kisi, egitiminin herhangi bir asamasinda iyi bir ögretmene rastlamissa, aradan yillar geçse de onu unutamaz. Onun kazandirdigi ilk aliskanliklar yasam boyu sürer.

Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskisehir-Osmangazi Üniversitesi
Teknoloji Arastirma Merkezi (TEKAM) Müdürü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim