Öğretmen Diyarı

15 yıl sonra 17 Ağustos

Bugün 17 Ağustos… Resmi rakamlara göre 17 bin 480 insan bundan 15 yıl önce bugün hayatını kaybetti. Saatler 03:02’yi gösterdiğinde Merkez üssü İzmit Gölcük olan depremde 600 bine yakın insan evsiz kaldı. Acılar hala taze… Kandilli Rasathanesi’nin kayıtlarına göre depremin şiddeti 7.8...

Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu madddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin türkiye'nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve çok geniş coğrafya'yı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur. Bu olayın meydana gelmesi sonucunda yapılan çalışmalar göstermiş oldu ki Türkiye'de deprem bilincinin yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. Depremin bu kadar çok can kaybına yol açmasının sebebi olarak kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar ve daha ucuza mal etmek için malzemeden çalanmütahitler gösterilmektedir. Yapılan analizler sonucunda raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralı, 505 sakat ve 285.211 konut'un da hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

 

Türkiye’de deprem sonrası can kayıpları büyük fakat bizden çok ‘sallanan’ ülkelerdeki can kayıpları son derece az…


Şili bir deprem ülkesi 5 bin kilometrelik sahil kıyısı olan ülkede 2 Nisan 2014 tarihinde bir deprem yaşandı. 8.2 büyüklüğündeki depremde sadece 6 kişi öldü. Ölü sayısının bu kadar az olmasının nedeni ise alınan basit önlemler. Şili’de devlet deprem bölgesinde olan binaların çelik ile sağlamlaştırılmış olmasını zorunlu kılıyor.Binaların sağlamlığıyla ilgili olarak sürekli kontroller yapılıyor ve gerek tecrübe sayesinde gerekse yeni teknolojileri takip ederek bu yasalar düzenleniyor. Buna ek olarak 1977’den beri her binanın tatbikat yapma zorunluluğu var. Ayrıca acil durum ekipleri; itfaiyeciler, medikal çalışanlar, savunma personeli sürekli eğitim alıyorlar. Bunun dışında devlet halka ücretsiz deprem eğitimleri veriyor.
hüriyet

Anahtar Kelimeler:
17 Ağustos

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim