Öğretmen Diyarı

10 Kasım Atatürk’ü anma günü ile ilgili Öğrenci konuşması - 10 -16 kasım Atatürk Haftası ile İlgili Öğrenciler İçin Konuşma Metni

Değerli Okul Müdürümüz, Kıymetli Öğretmenlerim, Değerli Büyüklerim ve Sevgili Öğrenciler; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının ….. yıldönümünde onu anmak için toplandık. Hepimizin bildiği gibi Ulu Önder Atatürk, 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrılmıştır fakat geride bıraktığı eserleriyle milletimizin kalbinde sonsuza değin hiç bitmeyecek bir sevgiye imza atmış bu nedenle de günümüze dek yaşatılmış ve ebediyete kadar da bu milletin kalbinde yaşayacaktır. 

Sevgili öğrenciler; Sizler bilmelisiniz ki, Atatürk’ün ilkeleri ışığında, onun çizdiği muasır medeniyetlere ulaşma yolunda, hiç yorulmadan yürüme konusunda kakarlı olmak, ona verilebilecek en büyük hediyelerin başında gelmektedir. Biliyorum ki bizler; Atatürk’ün ümit ettiği o gençlik olacağız. O’nun izinden ve gösterdiği hedeflerden bir an bile ayrılmadan, ülkemizi her alanda başarıdan başarıya taşıyacağız. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Olmamalıdır da… 

Değerli Öğrenciler Kardeşlerim; Ulu Önder Atatürk’ü anlamak ve fikirlerini kendimize bir yol haritası olarak kabul etmek ve bu doğrultuda çalışmak, ona karşı duyduğumuz en kalbi hissiyatın, saygının ve sevginin en büyük nişanesi olacaktır. Biliyorum ki bizler eğer kendi ufkunuzu geniş, hedeflerimizi de büyük tutarsak, ancak o zaman O’nun manevi manevi şahsiyeti karşısında başınız dik alnınız açık bir şekilde durabiliriz. Yine biliyorum ki Atatürk gençliği bunu yapabilecek güç ve kudrete sahiptir. 

Burada sözlerime son noktayı koymadan evvel Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman ve her türlü şartta sahip çıkacağımıza söz vererek, onu ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz programımızda bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, sözlerime Atatürk’ün şu sözleriyle son veriyorum; “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Atatürk İnkilapları
 
 

10 Kasım Atatürk haftası ile ilgili yazı

Kurtuluş Savaşımızın eşsiz kahramanı ve yurdumuzun kurtarıcısı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümü bütün yurtta üzüntüyle karşılandı. O tarihten beri her yıl 10 Kasım günü geldiğinde Atatürk Haftası etkinlikleri düzenlenir.

Atatürk bütün yurtta “10 kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası” etkinlikleri ile anılır. Ölüm anı olan saat 09.05’te siren sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak saygı duruşu bitene kadar korna çalarlar.

Okullarda düzenlenen etkinlikler yine 10 Kasım günü sabah saatlerinde başlar ve her yerde olduğu gibi saat dokuzu beş geçe Atatürk’ün manevi huzuru karşısında saygı duruşunda bulunulur. Açılış konuşmalarının ardından şiirler okunur. Ancak okullar tatil edilmez. Anma töreninin ardından eğitime devam edilir.

10-16 Kasım Atatürk Haftası dolayısıyla radyo ve televizyonlarda Atatürk hakkında konuşmalar yapılır. Atatürk’ün ses kayıtları ve video görüntüleri yayınlanır. Düzenlenen açık oturumlarda Büyük Önder’in fikir ve düşünceleri anlatılır. Atatürk’ün yaşamı, ilke ve inkılapları ile veciz sözleri bir kez daha dile getirilerek yeni yetişen nesillerimizin bilinçli olması sağlanır. Resim ve fotoğraf sergileri düzenlenir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol