Öğretmen Diyarı

1 KASIM 1928... HARF DEVRİMİ

 

    

Cumhuriyet Devrimlerinin Önemli Bir Halkası Harf Devrimi 
 86 yıl önce 1 Kasım 1928 tarihinde yeni ABC, Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere de yer vererek 1353 Sayılı "Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun" kabul edilmiştir. 


Atatürk, 9 Ağustos 1928 gecesi İstanbul'da Sarayburnu Parkı'nda düzenlenmiş bir şenlik sırasında, Harf Devrimini şu sözleriyle halka duyurmuştur: "Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. ... Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, Milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, çocuğa, köylüye, çobana, sandalcıya öğretiniz" .


Türk Harfleri Yasası 1 Kasım 1928 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir

Harf Devrimi, büyük bir tarihi olaydır. Arap harfleri yerine ABC'nin kabulü ile plânlı ve düzenli sosyal, kültürel değişimin mükemmel bir örneği ortaya konmuştur. Getirdiği sonuçlar bakımından da eğitim ve kültür hayatımızda özellikle kadınların okur yazarlığı açısından verimli gelişmeler sağlanmıştır.  Cumhuriyet devrimleri birbirine eklenmiş halkalar gibidir, bu halkaların kilidi laiklik ilkesidir, kopmaması için özenle korumalıyız.


 

 


Kaynak: EKONOMİK DURUM

Anahtar Kelimeler:
kasım 1928 harf devrimi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim