Öğretmen Diyarı

Dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek lider Atatürk!
 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yaptıklarıyla, konuşmalarıyla ve davranışlarıyla sadece Türk milletine değil tüm dünya milletlerine örnek oldu. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek liderdir. 23 Nisan bu eşsiz liderin çocuklara en büyük armağanı…Bu yıl TBMM’nin 96. kuruluş yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ‘terör ve şehitler’ gerekçesiyle iptal edildi
Ulu Önder Atatürk, büyük devlet adamı, büyük komutan, eşsiz bir eğitimci ve dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek liderdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, büyük devlet adamı, büyük komutan, eşsiz bir eğitimci, çağdaşlığın, bilimselliğin, aydınlığın ve gelişmenin öncüsü eşsiz bir liderdi. Milleti uğruna yaptığı her mücadeleden zaferle çıkan Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk, yaptıklarıyla, konuşmalarıyla ve davranışlarıyla sadece Türk milletine değil tüm dünya milletlerine örnek oldu. 23 Nisan da bu eşsiz liderin çocuklara en büyük armağanı…

Çocukları çok seven, Atatürk, onlara büyük değer veriyor, onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyuyordu. O, Cumhurbaşkanlığı sırasında da gittiği her yerde okulları mutlaka ziyaret ediyor çocuklarla yakından ilgileniyordu.


23 Nisan 1920 tarihi hem ülkemizin kurtuluşuna, hem de yeni bir devletin kuruluşuna öncülük eden büyük bir olaydır. TBMM’nin açılması ile halk egemenliğine dayalı demokratik ve özgürlükçü bir rejimin temelleri atılmıştı. Ve bu durum ileride çocuklarımızın daha özgür bir ortamda yaşamasını, geliştirmesini ve eğitim görmesini sağlayacaktı.

Kurtuluş Savaşında gözlerini kırpmadan canlarını verenler, kuşkusuz ki bunu vatanlarının geleceği için yapmışlardı. Bu memleketin geleceğini de çocuklar temsil ediyordu.

Atatürk, ülkenin gelişip yükselmesinin ve çağdaş medeniyetleri yakalamasının yegâne yolunun memleket çocuklarının en iyi şekilde yetiştirilmesinden geçtiğine inandığından millî eğitim işleriyle yakından ilgileniyordu.

Onun için Atatürk: “Bu bayramı Türk çocuklarına armağan ediyorum.” diyerek TBMM’nin açılış sevincini çocuklarla paylaşabilme yüceliğini göstermiştir.

23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması için talimat veren Atatürk, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan etmek suretiyle, dünyada başka hiçbir yerde bir eşi ve benzeri bir uygulaması dahi bulunmayan eşsiz ve asil bir davranış örneği sergilemiştir.

23 Nisan bir anlamda “Çocuk Bayramı” olarak gelenekleşmiş ve Anadolu topraklarında adeta bir töre halini almıştır.

“Ulusal Egemenlik” sevincimizi yine tüm dünya çocuklarına da tattırabilmek için, her 23 Nisan’da dünyanın birçok ülkesinden çocuklar yaptığımız tören ve kutlamalara davet edilmektedir.

Atatürk’ün Türk Çocuklarına armağan ettiği bu bayram böylelikle bir anlamda dünya çocuklarının ortak şenliğine dönüştü. 23 Nisan, ulusallıktan evrenselliğe yükseldi.

Ve bu yıl TBMM’nin 96. kuruluş yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ‘terör ve şehitler’ gerekçesiyle iptal edildi.


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim