Öğretmen Diyarı

Atatürk Portresi İndirildi

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, öğrenci, veli ve mezunların tepkisini çeken olayın sorumlularını sordu.  Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ne ikinci yarıyılda Atatürk resimlerinin kaldırılıp yerine Osmanlı temalı figürler yerleştirildiğini, Atatürk temalı birçok tablo ve panonun okulun bodrumuna indirildiğini, okulun sembolü haline gelen büyük aynanın da hurdacıya verildiğini iddia eden Öğüt, İstanbul’un en köklü okulları arasında bulunan lisede gerçekleşen bu olayın gerekçesini sordu.


İlgili talimatı kimin verdiğini, yasal dayanak ve mevzuatını soran Öğüt, sorumlular ile ilgili gereğinin yapılmasının planlanıp planlanmadığını sordu. Okulda yapılan bir diğer değişikliğin de koridorların duvarlarında bulunan balerin resimlerinin üzerinin boyanarak yok edilmesi olduğunu ifade eden CHP’li Öğüt, Bakan Avcı’ya şu soruları yöneltti:

- İstanbul’un en köklü okulları arasında bulunan Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin duvarlarından Atatürk resimlerinin ve Atatürk temalı tabloların indirilmesinin gerekçesi nedir? Bunların indirilmesi talimatını ve yerlerine Osmanlı temalı figürler ile padişah portrelerinin yerleştirilmesi talimatını kim verdi? Yasal gerekçesi nedir? Hangi mevzuata göre gerçekleştirildi? Sorumluların tespit edilmesi ve gereğinin yapılması planlanıyor mu?

- Okulda yapılan bir diğer değişiklik ise, okul koridorlarının duvarlarında bulunan balerin resimlerinin üzerinin boyanarak yok edilmesi oldu. Öğrencilere sanat bilinci aşılayan bu figürlerin yok edilmesinin gerekçesi nedir? Kararı kim hangi gerekçeyle verdi? Bu karar alınırken öğrenci, veliler ve mezunlardan görüş alındı mı?


Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim