Öğretmen Diyarı

Atatürk İle İlgili Kitaplar

Atatürkün Dolu Dolu Ve Hızlı Geçen Hayatını Farklı Bakış Açılarıyla Yazan Yazarların Kitapları, Kesinlikle Okunması Gereken Kitaplar Bunlar, Çünkü Tarihimizde Önemli Rolü Var Atatürkün. atatürkün katıldığı savaşlardan, siyasi hayatından, hakkında olan iddialardan, yanlış bilinenlerden kurtulmak için kitaplar önemli rol oynuyor. bizde sizi kitapları incelemek için bu liste ile başbaşa bırakıyoruz.


Mustafa Kemal Atatürk

\"

Edward J. Erickson

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, hasım kuvvetlerin stratejileri, taktikleri, askerî harekâtın düğüm noktaları. Mustafa Kemal Atatürk’ün harp okullarında geçirdiği yıllar ve eğitimi, kişisel gelişimi, kurmaylıktan başkomutanlığa, Filistin çöllerinden Çanakkale sahillerine, Kafkasya dağlarına ve Anadolu bozkırlarına uzanan askerî kariyeri ve tecrübesi.

Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliği ve eylemleri, Türkiye gündeminden hiç düşmeyen inceleme ve araştırma konularıdır. Ne var ki ilginç biçimde, onun en az irdelenen yönü aslında hayatındaki en temel ve belirleyici unsur olan askerlik hayatıydı. Son yıllarda bu konuya dair artan ilginin, özellikle de Türkiye dışındaki incelemelerin ürünleri arasında yer alan bu kitap; tanınmış Amerikalı askeri tarihçi ve Osmanlı ordusu uzmanı Edward J. Erickson’ın ilk biyografik çalışmasıdır. Kendisi de meslekten asker ve madalyalı bir cephe subayı olan Erickson, Atatürk’ün çocukluğu ve öğrencilik yıllarından başlayarak modern Osmanlı ordusunun en başarılı generalinin kariyerini masaya yatırıyor.

Hem Türkçe hem de yabancı dillerdeki kaynaklara başvurarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün çöl, sahil, ova ve dağ gibi akla gelebilecek her türlü arazide gayrinizami gerilla kuvvetlerinden ordu gruplarının idaresine uzanan benzersiz çeşitlilikteki tecrübesini vurguluyor. Ayrıca, hem gerektiğinde kendi can güvenliğini gözünü kırpmadan hiçe saymasını sağlayan olağanüstü cesaretini, hem hızlı ve doğru karar verebilme hasletini hem de hiç boyun eğmeyen, eleştirel kişiliğini çeşitli örneklerle göstererek. Mustafa Kemal Atatürk’ü 20. yüzyılın en büyük ve etkili askeri liderleri arasına yerleştiriyor.

 

 

Altın Bağ : Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatına Dair Bir Roman

\"

Mary Study Slater

Mustafa Kemal Atatürk’ü onu anlatan en iyi kavramlardan birisi « altın bağ » olsa gerek. Gerçekten de Atatürk’ün, yüzyılın başında emperyalizme karşı «kurtuluş savaşı» geri kalmışlığa karşı « emperyalizm savaşı » bu birbirinden zor her iki savaşı da kazanmasının sırrı, kurduğu « altınbağlar »da gizlidir. Atatürk çocukluk ve ilk gençlik yıllarında arkadaşlarıyla ; askeri öğrencilik yıllarında çağdaş batı düşüncesiyle ; aydınlanma dönemi aydınlarıyla ; Osmanlı’nın son zamanlarında cepheden cepheye koştuğu zamanlarda kadınlarıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle mensup olduğu ulusuyla, halkıyla altınbağ kurmuştur. Çanakkale?de «Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum» derken Mehmetçikle ; Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya geçip kongreler düzenleyerek, hakkında tutuklama kararı çıkarıldığında askerlikten istifa edip «sine-i millete » dönerken, esnaf, çiftçi, tüccar, din adamı, yorgun ulusla; işgalci Anadolu?dan tepelemöek için gereken silahı, cephaneyi ve parayı sağlamak için Sovyet Rusya’yla ve Hindistan’dan Mısır’a bütün bir İslam dünyasıyla «altınbağ» kurmuştur. M. Study Slater’in Atatürk’ün hayatını anlattığı romanı okurken bütün bunları düşünmeden edemedim. Uzun yıllar Atatürk üzerine yazıp çizen biri olarak, Atatürk’ün yapıp ettikleriyle ilgili bir çok tanımlamaya rastladım ama « altınbağ » biçiminde bir tanımlamaya ilk kez rastlıyorum. M. Study Slater’in büyük oranda bilgi ve belgeye dayalı olarak coşkuyla, heyecanla ördüğü «Altın Bağ» romanı, Lord Kinross’un «Atatürk » biyografisi tadında bir eser.

 

 Atatürk ve Hekimler

\"

Metin Özata

Atatürk ve Hekimler,
Savaş¸ meydanlarında görevli fedakâr hekimlerimizin öyküsü…

Mustafa Kemal Atatürk’ün hekim arkadaşları ve cephelerde görevli fedakâr hekimlerimiz…

Trablusgarp Savaşı, Balkan ve I. Dünya Savaşı yılları… Milli Mücadele ile devam eden ‘On Yıllık Savaş’… Uçsuz bucaksız cepheler… Subay ve erlerle birlikte, bir cepheden diğer cepheye koşan fedakâr Tıbbiyeliler… İdealist bir nesil; savaşın yoklukları içinde, rahat yüzü görmeden ıstırap ve felâket kasırgalarına aldırmadan çalışıyor… Memleket vazifesini büyük bir fedakârlıkla yapıyor… Kimi cephede, kimi hasta tedavi ederken yakalandığı bulaşıcı hastalıklarla şehit oluyor. Trablusgarp çöllerinden, Balkanların sarp dağlarına… Sarıkamış’ın dondurucu soğuğunda, Sina çölünün kızgın güneşi altında yaşanan büyük mücadeleler… Bir taraftan düşmanla savaşan, diğer taraftan kolera ve tifüs ile mücadele eden hekimlerimiz…

Nihayet Müttefik İşgal Orduları ana vatanımızı işgal ediyor, son vatan toprağımız da elimizden alınmak isteniyor… Hekimlerimiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Milli Mücadele’ye atılıyor ve yurt savunmasında cephelerde yerini alıyor… Savaş meydanlarında ölümle karşı karşıya geliyor… Kutsal görevlerini yerine getirmek için hayatını hiçe sayıyor!..

Kapalı kalmış bir tarih, ilk kez bir araya getirilen anılarla, orijinal fotoğraf ve belgelerle bu kitapta yer alıyor. Prof. Dr. Metin Özata, ‘On Yıllık Savaş’ sürecinde görev yapan Türk hekimlerini bilimsel bir titizlikle inceliyor.

 

Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor : Salih Bozok’un Anıları

\"

Can Dündar

Daha 1912 yılında “vatanın mutlaka selamet bulacağına” ilişkin bir inancın, “memleketi sarsan buhran”a ilişkin teşhislerin ve savaşın muhtemel neticesine ilişkin öngörülerin de izleri ve belgeleri var bu satırlarda…Bu anılarda bir an yılgınlığa düşerek emekli olup köşesine çekilmeyi düşünen…Enver Paşa’ya, “Makamınızda gözüm yok, o makam bana küçük gelir,” diye meydan okuyan…Daha 1919 Ağustosu’nda annesine,“Hareketimizin somut neticelerini pek yakında bütün dünya görecektir,” diye yazan…Esir aldığı Trikopis’e Napoléon’u örnek gösteren…İzmir’de kendisine diklenen İngiliz konsolosu odasından kovan…Annesinin mezarı başında ulusal egemenlik yemini eden bir Mustafa Kemal bulacaksınız.Tabii Latife Hanım’la evlenmelerinin ve boşanmalarının öyküsünü, İnönü’yle küslüklerinin içyüzünü, sofrada kopan kimi kavgaların ilginç ayrıntılarını ve Atatürk’ün hastalığının perde arkasını da…
CAN DÜNDAR

 

 

 

 

                  Dahi Diktatör

\"A.

A. M. Celal Şengör

Atatürk hâlâ önemli mi bizim için? Çok önemli. Peki akıl bizim için önemli mi, aklımızı kullanmak zorunda mıyız? Buna verilecek cevap neyse, Atatürk’ün bugün bizimle ilgili olup olmadığı, onun adını hatırlayıp hatırlamamız, onun yaptıklarından ders alıp almamamız gerektiği ortaya çıkacaktır. Kendisinin de söylediği budur.

Atatürk bize aklın neler yapabileceğini göstermiştir. Bunun mümkün olduğunu göstermiş; ama “Ben böyle diyorum, böyle yapın” dememiştir. Bilakis, “Ben hiçbir şey söylemiyorum, sadece aklınızı rehber edinin” demiştir. Yaptığı bütün inkılapların gayesi de aklın rehberliğinde Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağa uygun, bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline dönüştürmektir.

Atatürk bir diktatör mü, değil mi? Son yıllarda yazılmış en iddialı Atatürk kitabı olmaya aday bu eserde bu ve daha birçok sorunun cevabını bulacaksınız. 

 

 

 

Haber Kaynağı: http://www.gezileceksehirler.com

Anahtar Kelimeler:
atatürk ilgili kitaplar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim