Öğretmen Diyarı

10 Kasım'da çirkin nefret dili

Hürriyet

Bir televizyon kanalı ile bir genel yayın yönetmeni, Atatürk’ü hedef alan “Zulüm 1938’de son buldu” mesajları nedeniyle sosyal medyada lanetlendi.

Parçalanan bir imparatorluktan modern bir devlet çıkaran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 77'nci ölüm yıldönümü bir kez daha toplumun geniş bir bölümünü yas ve özlemde birleştirdi.

Ancak sayıları az da olsa bugün provokatif mesajlar da gönderildi. Bunlardan en çok tepki çeken, Akit TV'de yayınlanan 10 Kasım haberi oldu.

Akit TV’de Atatürk için “Resmiyette öyle kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Cumhurbaşkanı” tanımı yapılarak, Atatürk ve devrimlerinden alaycı bir üslupla bahsedildi. Ekranda “Zulüm 1938’de son buldu” yazısıyla sunulan videonun sonunda ise Atatürk'e ithafen "Rahmetle anamıyoruz seni Paşam" ifadeleri kullanıldı.

Yüzlerce kişi sosyal medyada #AkiteLanet etiketi ile kanala tepki gösterdi. Bu etikete son bir saatte 5 binden fazla tweet geldi.

KAYYUMUN ATADIĞI YAYIN YÖNETMENİNDEN ÇİRKİN TWEET

 

Zulüm, bundan tam 77 yıl önce son buldu!

Geçtiğimiz günlerde Millet Gazetesi’ne kayyumun atadığı yayın yönetmeni H. Yahya Şekerci’nin ismine açılan Twitter hesabından atılan benzer bir mesaj da tepki çekti: “Zulüm, bundan tam 77 yıl önce son buldu!”

 

‘O HESAP HACKLENDİ BİZDE DEĞİL

Millet Gazetesi Sorumlu Müdür ve Tüzel Kişi Temsilcisi Av. Olcay Kaan, Hürriyet Dünyası’nın sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: “Söz konusu tweet’in atıldığı hesap Yahya Bey’e (Hüseyin Yahya Şekerci) ait değil. 29 Ekim’de bu hesap hacklendi. Ve bu tarihten beri de kurtarılamadı. Biz konu bu konu ile ilgili dün savcılığa suç duyusunda bulunduk. Şunu kesin bir biçimde söyleyebilirim ki bu hesap bizim elimizde değil” dedi.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, asıl zalimliğin, ülkenin kurucusunun ölüm yıldönümünde onun anısına bu saygısızlığı yapmak olduğunu belirttiler. 

RTÜK'ÜN İNTERNET SİTESİ ÇOKTU TELEFONLARI KİTLENDİ

AKİT TV'nin yayını üzerine Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun internet sitesi ve telefonları kilitlendi. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), AKİT TV’nin Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik yayının titizlikle takip edildiğini bildirdi. Bir Twitter kullanıcısının “Arkadaşlar RTÜK şikayet hattını boş geçmeyelim. RTÜK uyuma” tweetine RTÜK resmi hesabından cevap verdi.
RTÜK, yayınların uzmanlar tarafından titizlikle takip edildiğini ve ihlallerle ilgili raporların üst kurula sunulduğunu bildirdi. 

RTÜK ÜYESİ DEMİRKAN'DAN TWEET

Olayla ilgili Hürriyet.com.tr'nin ulaştığı CHP'li RTÜK üyesi Süleyman Demirkan 'Rapor hazırlarıyor. Yarınki toplantıya yetiştirilmesini umuyoruz. Ona göre kararımızı vereceğiz' dedi. Demirkan konuyla ilgili Twitter üzerinden bir de tweet attı.

 

Demokratik tepkinizi takdir ve saygıyla karşılıyoruz. Anma yıldönümünde ATA'ya hakaret; elbette yasa ve hukuk temelinde karşılığını bulur...


İşte AKİT TV'nin o yayınına sosyal medyadan gelen bazı tepkiler:

Bu ülkede bayrak inmedi, ezan dinmediyse Atatürk ve Kurtuluş Savaşı sayesindedir. Zulmü Atatürk bitirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim